ubikacje na działkę
Życie

Ubikacja na działkę – jaką wybrać?

Ogródki działkowe to szansa na regularny odpoczynek od miejskiego zgiełku. Jako że spędza się tam nierzadko wiele godzin, trzeba pomyśleć o komforcie załatwiania potrzeb fizjologicznych. Duża część działkowców decyduje się na wynajem ubikacji na działkę.

Spis treści:

  • Toaleta na działce w kontekście prawa
  • Jakie warunki musi spełniać toaleta na działce ogrodowej?
  • Ubikacja na działkę – trzy rodzaje

Co o toalecie na działce mówią przepisy?

Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z 12 kwietnia 2002 roku i regulamin Rodzinnych Ogródków Działkowych jasko wskazują, że ubikacja na działkę ze zbiornikiem na nieczystości musi być szczelna i znajdować się w odpowiednio dużej odległości od budynku mieszkalnego, chodnika i działki sąsiada. Chodzi o ochronę środowiska i zdrowia ludzi poprzez ograniczenie ryzyka przedostania się do gleby i wód gruntowych groźnych drobnoustrojów, w tym bakterii i pasożytów.

ubikacje na działkę

Jaka ubikacja na działce?

Jako że większość ogródków działkowych nie jest podłączona do miejskiej kanalizacji, a ich lokalizacja dla wielu firm zajmujących się wywozem szamba jest po prostu nieosiągalna (brak odpowiedniego dojazdu dla wozu asenizacyjnego), toalety zewnętrzne okazują się najlepsze. Te występują w kilku rodzajach.

Toaleta turystyczna, przenośna czy ekologiczna?

Toaleta turystyczna składa się z dwóch pojemników: jeden na nieczystości, drugi z wodą do spłukiwania. Niestety w stosunkowo niewielkiej cenie otrzymujemy toaletę o niedużej pojemności, wymagającej częstego opróżniania.

Alternatywą dla takiego rozwiązania jest przenośna ubikacja na działkę – taka, jaką wiele osób zna z dużych wydarzeń plenerowych; potocznie nazywana toi toiem. Są to wolnostojące kabiny, użytkowane jak zwykłe toalety. Firmy oferujące ich wynajem często zajmują się także serwisowaniem WC, co zdejmuje z działkowca ten nieprzyjemny obowiązek.

Trzecim produktem, o którym warto wspomnieć jest toaleta ekologiczna: torfowa lub kompostująca. Wyróżnia się brakiem konieczności spłukiwania i użycia środków chemicznych. Powstały w ten sposób kompost można wykorzystać w ogródku. Wymaga ona jednak od użytkownika większego wysiłku, m.in. w każdorazowego zasypywania nieczystości torfem.

Które ubikacje na działkę są najlepsze? Najwięcej cech przemawia za wyborem toalety przenośnej. Zwłaszcza, że firmy zajmujące się ich wynajmem oferują dziś kompletne usługi i świadczą je nie tylko w największym, ale też mniejszych miejscowościach.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ